Jaka karma dla szczeniaka sucha czy mokra

Jaka karma dla szczeniaka sucha czy mokra

Mokra czy sucha karma jest lepsza dla szczeniąt? Istnieje wiele powodów. Sucha karma jest dla szczeniąt łatwiejsza do pogryzienia, ale jest też tańsza i zajmuje mniej miejsca niż karma mokra. Możesz kupić obie karmy, w zależności od indywidualnych potrzeb Twojego zwierzęcia. Sucha karma jest najlepsza dla zwierząt, które się pasą, a mokra dla wybrednych. Podgrzanie mokrej karmy zwiększy jej aromat i ułatwi Ci karmienie Twojego pupila.

Mokra karma jest smaczniejsza

Mokra karma jest smaczniejsza dla szczeniaków, ale ma też kilka wad. Mokra karma u szczeniąt łatwiej niż sucha przykleja się do zębów, dlatego codzienne szczotkowanie jest koniecznością. Jeśli kamień nazębny przyklei się do zębów, może dojść do próchnicy lub choroby dziąseł. Plusy przeważają nad minusami. Oto dlaczego karma mokra jest lepsza dla Twojego szczeniaka.

Mokra karma jest bardziej odżywcza. Zawiera więcej białka niż karma sucha, co oznacza, że dieta szczeniaka wymaga większej ilości białka niż dieta dorosłego psa. Metabolizm szczeniaka wymaga dwukrotnie większej ilości białka niż u dorosłego psa. Sucha karma może się zepsuć, jeśli będzie długo leżała w misce, ale mokra karma jest bardziej odżywcza. Metabolizm szczeniaka zmienia się z czasem, a sucha karma staje się nieświeża.

Mokra karma smakuje wielu psom lepiej. Jest ona mniej przetworzona niż karma sucha, a zawartość białka i tłuszczu jest bardziej zbliżona do naturalnych źródeł. Ponieważ jest nawodniona, mokra karma jest lepsza dla zwierząt z problemami dróg moczowych lub nerek. Jest również łatwiejsza do jedzenia dla psów z bólami zębów lub jamy ustnej. Mogą ją praktycznie pochłaniać! Może to być nawet sposób na wybrednych niejadków!

Karma mokra jest smaczniejsza dla szczeniąt, ale może być droższa. Szczenięta powinny być karmione suchą karmą przez pierwsze dwanaście miesięcy swojego życia. Jeśli nie jesteś pewien, czy Twój szczeniak jest gotowy na przejście na karmę dla dorosłych, skonsultuj się z lekarzem weterynarii. Jeśli jednak Twój szczeniak jest wybredny i preferuje karmę mokrą, najlepiej mieszać obie te karmy. Rosół z kości to kolejna doskonała opcja, którą można dodać do mieszanki. W ostatecznym rozrachunku jakość żywienia przeważa nad smakiem.

Łatwiejsza do przeżuwania

Mokra i sucha karma dla psa mają swoje wady i zalety. Te drugie są tańsze, łatwiejsze do przygotowania i przechowywania oraz mają dłuższy okres przydatności do spożycia niż te pierwsze. Suche karmy wymagają jednak regularnego czyszczenia zębów, a szczenięta trudniej rozgryzają karmę suchą niż mokrą. Niektóre problemy zdrowotne mogą również sprawić, że karmy mokre będą lepszym wyborem dla niektórych szczeniąt. Karma mokra zawiera zwykle dużo tłuszczu i może nie być odpowiednia dla wszystkich szczeniąt stosujących dietę wysokotłuszczową.

Ząbkowanie u szczeniąt jest powszechne u szczeniąt w wieku od trzech do sześciu miesięcy. Zęby mogą być luźne i wrażliwe, co sprawia, że sucha karma jest dla szczeniąt nieapetyczna. Aby ułatwić żucie suchej karmy, możesz dodać do niej mokrej karmy lub zwilżyć ją wodą. Pamiętaj, aby nie przekarmiać szczeniaka. Dodawaj tylko tyle mokrej karmy, aby szczeniak się nie przejadł. Im dłużej karmisz szczeniaka, tym trudniej będzie go nakłonić do jedzenia.

Czytaj również:   Jaka karma dla kota

Aby sucha karma była bardziej atrakcyjna dla szczeniaka, możesz dodać do niej trochę sosu. Może to sprawić, że sucha karma będzie bardziej smakować szczeniakowi i zachęci go do przejścia na karmę mokrą. Jeśli jednak chcesz zniechęcić szczeniaka do zmiany karmy, spróbuj podawać niewielką ilość suchej karmy jako dodatek do mokrej. Następnie możesz stopniowo zwiększać ilość suchej karmy. Oczywiście zawsze możesz też dać szczeniakowi wybór.

Jest mniej kosztowna

W porównaniu z karmą mokrą, sucha karma jest znacznie tańsza w przeliczeniu na kalorię energetyczną. Ponieważ jest pakowana w małe, próżniowo zamykane saszetki, większość tego rodzaju karmy nie wymaga przechowywania w lodówce. Karma jest lekko gotowana i szczelnie zamknięta, co zapewnia jej szybką świeżość, a jedynym minusem jest to, że może spleśnieć i/lub ulec zakażeniu robakami, jeśli nie jest odpowiednio przechowywana. Jeśli zdecydujesz się na zakup suchej karmy dla swojego szczeniaka, poniżej znajdziesz kilka wskazówek:

Jeśli rozważasz zakup suchej karmy dla swojego szczeniaka, pamiętaj, że jakość niektórych marek może być podejrzana. O ile renomowany producent wymieni produkt, jeśli okaże się wadliwy, o tyle marki ekonomiczne prawdopodobnie zignorują Twoje reklamacje. Niestety, niewłaściwe żywienie w okresie szczenięcym może skutkować poważnymi problemami zdrowotnymi w późniejszym okresie życia psa. Na dłuższą metę będzie Cię to kosztować więcej pieniędzy, ponieważ najprawdopodobniej będziesz musiał zapłacić rachunki za problemy, którym można było zapobiec.

Należy pamiętać, że różne rodzaje karmy dla psów zawierają różne ilości białka. Niektóre karmy dla psów są bardziej sycące niż inne, ale karmy suche zawierają najwięcej białka mięsnego. Można je kupować hurtowo, oszczędzając w ten sposób pieniądze. Suchą karmę można też zostawić w domu, aby szczeniak mógł ją jeść. Trudniej jest jednak zapewnić równomierną wielkość porcji w domu, w którym jest wiele zwierząt.

Mimo że koszt domowego jedzenia jest znacznie wyższy niż koszt komercyjnie produkowanej karmy surowej, karmienie psa suchą karmą jest znacznie tańsze niż mokrą. Domowe jedzenie może zawierać ważne mikroelementy, które są niezbędne dla zdrowia szczeniaka. Ponadto, domowej roboty surowa karma może nie zawierać odpowiednich proporcji składników odżywczych. Profesjonalnie przygotowana karma przez firmy takie jak PetCubes pozwoli uniknąć drogich rachunków za zakupy i zaburzeń żywieniowych.

Łatwiejsze karmienie

Jeśli karmisz szczeniaka po raz pierwszy, możesz się zastanawiać, czy lepiej jest podawać karmę suchą czy mokrą. Sucha karma jest wygodniejsza dla właścicieli szczeniąt i można ją przechowywać w dużej prasce. Sucha karma jest również bardziej odżywcza dla zębów szczeniaka niż karma mokra. W przeciwieństwie do ludzi, psy potrzebują odpowiedniej ilości białka, aby prawidłowo rosnąć i żuć pokarm. Sucha karma dla psów ma jednak pewne zalety, o których musisz wiedzieć przed podjęciem decyzji.

Czytaj również:   Jaka karma dla psa

Po pierwsze, sucha karma jest łatwiejsza do wymieszania. Zanim Twój szczeniak zacznie ją jeść, będzie potrzebował kilku prób. Kiedy szczeniak będzie w stanie przełknąć suchą karmę, będzie w mniejszym stopniu polegał na Twoim mleku matki. Uważaj, aby nie moczyć suchej karmy zbyt długo, ponieważ może to spowodować, że stanie się niejadalna. Mieszając suchą karmę, zawsze używaj ciepłej wody. Dzięki temu szczeniak będzie mógł ją łatwiej przeżuwać.

Kolejną zaletą suchej karmy jest to, że dostępnych jest więcej rodzajów karm dla psów. Różne firmy produkują suchą karmę dla psów różnych ras i w różnym wieku. Dzięki temu można znaleźć suchą karmę dla każdego rodzaju psa. Wybierając suchą karmę, należy kierować się zwyczajami żywieniowymi dorosłego szczeniaka. Poza tym sucha karma nie psuje się tak szybko, jak karma mokra. Dzięki temu łatwiej jest zostawić suchą karmę w misce dla szczeniaka.

Kolejną zaletą suchej karmy jest to, że ma ona dłuższy okres przydatności do spożycia. Ponieważ jest tańsza w przeliczeniu na kalorie, możesz kupić więcej karmy luzem. Oznacza to mniej wycieczek do sklepu zoologicznego. Ponadto sucha karma jest tańsza niż karma mokra. Suchą karmę można zostawiać w domu lub umieszczać w automatycznych karmnikach. Karmniki te mogą być ustawione jako automatyczne i wymagają uzupełniania co kilka dni.

Może powodować zaparcia

W niektórych przypadkach sama sucha karma nie wystarcza. Twój szczeniak może potrzebować dodatkowego błonnika lub obu tych składników. W takim przypadku spróbuj podać mu dodatkowy środek przeczyszczający przeznaczony dla psów. Inne popularne środki to sproszkowane nasiona psyllium i olej. Aby dowiedzieć się więcej, skonsultuj się z lekarzem weterynarii. Jeśli zauważysz, że Twój szczeniak ma zaparcia po posiłku, może to wskazywać na poważniejsze schorzenie.

Szczeniak z zaparciami może również cierpieć na inne schorzenie. Układ trawienny szczeniaka jest spowolniony, jeśli cierpi on na nowotwór lub infekcję bakteryjną. Inną częstą przyczyną jest przepuklina krocza, ponieważ guz tworzy przeszkodę w przepływie odpadów. Innym problemem, który może powodować zaparcia u szczeniaka, jest schorzenie nerek.

Zmiana diety szczeniaka może być dla niego trudna. Nagłe przejście z karmy mokrej na suchą może spowodować stres trawienny. Wprowadzaj tę zmianę stopniowo, w ciągu kilku dni. Unikaj stresu w życiu szczeniaka, który może wpływać na trawienie. Oprócz stresu mogą pojawić się zaparcia spowodowane nadmiarem odpadów. W rezultacie, zaparcia mogą wymagać pomocy w celu złagodzenia dyskomfortu.

Aby leczyć zaparcia u szczeniaka, podawaj mu środek przeczyszczający o działaniu nasycającym. Środki przeczyszczające o działaniu nasycającym wchłaniają wodę i zapewniają dodatkową objętość stolca psa. Środki przeczyszczające o działaniu nasycającym, takie jak laktuloza i cyzapryd, pomagają zmiękczyć stolec i stymulują mięśnie gładkie okrężnicy. Chociaż zaparcia u szczeniąt nie są częste, mogą być oznaką przekarmienia.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *