Jaka karma dla psa po kastracji

Jaka karma dla psa po kastracji

Jaką karmę może jeść pies po zabiegu kastracji? Do rana w dniu zabiegu można podawać mu wodę, ale po upływie określonego czasu należy zaprzestać jej podawania. W zależności od pogody i terminu zabiegu ten czas może się różnić. Lekarz weterynarii może również zalecić odczekanie kilku dni przed podaniem psu jakichkolwiek leków lub środków zapobiegawczych.

Z dumą prezentujemy treść, która powstała w kooperacji z rybyakwariowe.com.pl

Dieta o zredukowanej zawartości tłuszczu

Dieta o obniżonej zawartości tłuszczu u psa po kastracji jest zalecana z kilku powodów. Jednym z nich jest fakt, że wykastrowane zwierzęta są zazwyczaj mniej aktywne i mają niższą przemianę materii. Po drugie, wykastrowany pies ma tendencję do szybszej utraty beztłuszczowej masy ciała, dlatego ilość energii potrzebnej do utrzymania tego samego poziomu beztłuszczowej masy ciała jest mniejsza. Po trzecie, procentowa zawartość tłuszczu w organizmie psa po kastracji jest prawdopodobnie wyższa niż przed kastracją. Niezależnie od przyczyny stosowania diety o obniżonej zawartości tłuszczu, psy te nadal potrzebują odpowiedniej ilości pożywienia, dlatego przed rozpoczęciem diety należy je zważyć.

Niezależnie od przyczyny stosowania diety o obniżonej zawartości tłuszczu, ważne jest, aby przestrzegać zalecanej ilości karmy dla psa danej wielkości. Jeśli jednak pies wygląda na szczupłego, można podawać mu więcej karmy. Chudy pies będzie miał więcej energii i będzie mniej podatny na choroby. Aby sprawdzić ilość karmy potrzebnej do stosowania diety o obniżonej zawartości tłuszczu u psa po kastracji, należy przyjrzeć się jego wadze. Jeżeli obwód talii jest szerszy niż klatki piersiowej, oznacza to, że pies ma mniej tłuszczu do zmagazynowania. Jeśli żebra są widoczne, pies jest prawdopodobnie rasą naturalnie szczupłą.

Jednak diecie o obniżonej zawartości tłuszczu u psa po kastracji powinna towarzyszyć zwiększona aktywność fizyczna. Ponieważ psy otyłe są bardziej podatne na problemy ze stawami i nowotwory, dieta o niskiej zawartości tłuszczu powinna pomóc im uniknąć nadwagi. Zapewniając odpowiednią aktywność fizyczną, wykastrowany pies może utrzymać idealną wagę. Jednakże, jeśli podawana karma jest zbyt uboga w składniki odżywcze, prowadzi to do zwiększenia ryzyka otyłości.

L-karnityna

Stosowanie L-karnityny jako pokarmu po kastracji może wydawać się dziwnym pomysłem, ale jest to sprawdzony sposób na poprawę ogólnego stanu zdrowia i funkcjonowania Twojego psa. Jest to rodzaj aminokwasu, który pomaga w rozkładzie tłuszczu na energię. Występuje w mięsie i mleku, a w wysokich stężeniach znajduje się we frakcji serwatki. Warto wiedzieć, że L-karnityna jest stosowana jako suplement diety w kardiomiopatii rozstrzeniowej, poważnym powikłaniu prowadzącym do niewydolności serca.

Czytaj również:   Jaka karma dla shih tzu

Całkowitą zawartość karnityny we krwi oznaczono w PO, DOb i FHL. L-karnityna jest metabolizowana przez wątrobę, dlatego dodanie jej do diety psa może zapobiec nadmiernemu gromadzeniu się tego kwasu tłuszczowego. Hamuje ona również syntezę ciał ketonowych. Wykazano, że stosowanie e-karnityny jako pokarmu po kastracji poprawia stan zdrowia psa i zmniejsza częstość występowania otyłości.

Obecność b-hydroksymaślanu we krwi może tłumaczyć wyższy poziom ketonów u otyłych kotów. Wyższe stężenie b-hydroksymaślanu w moczu może być wynikiem lepszego wykorzystania karnityny przez mięśnie i tkanki obwodowe. Dodatkowo, czynnikiem sprzyjającym temu związkowi może być zwiększone wydalanie z moczem nadmiaru acylkarnityny u otyłych kotów.

Obroża elżbietańska

Po kastracji możesz się zastanawiać, jak zapewnić swojemu psu komfort. Obroża elżbietańska, znana również jako “stożek wstydu”, jest rodzajem bariery ochronnej, którą pies nosi na szyi. W przeciwieństwie do “stożka wstydu” noszonego przez kobiety w epoce elżbietańskiej, obroża elżbietańska nie służy do zabawy. Jego zadaniem jest powstrzymanie zwierzęcia przed gryzieniem, drapaniem lub lizaniem obszaru operowanego. Obroża chroni również zmiany chorobowe na głowie.

W ciągu pierwszego tygodnia pies musi nosić kołnierz elżbietański, aby nie skubał rany. Obrożę można zdejmować do jedzenia i spania, ale należy uważnie obserwować psa. Ważne jest, aby mieć psa na oku podczas jedzenia, aby zapobiec skubaniu. W przypadku psa, który nie lubi obroży, konieczne może być zastosowanie innego rodzaju obroży.

Po kastracji pies będzie prawdopodobnie potrzebował specjalnej karmy. Obroże elżbietańskie, zwane również obrożami typu E, są wykonane z tworzywa sztucznego i zaprojektowane tak, aby rozciągały się poza pysk psa. W przeciwieństwie do “stożków”, obroże elżbietańskie są bardziej wygodne niż drażniące i mogą zapobiegać infekcjom. Co więcej, mogą one powstrzymać Twojego pupila przed lizaniem rany, co mogłoby spowodować ból, zakażenie i dalsze wydatki.

Trzymanie psa w klatce

Choć wielu właścicieli uważa, że umieszczenie psa w klatce po zabiegu kastracji jest okrutne, w rzeczywistości jest to pomocne w procesie rekonwalescencji. W końcu Twój pies będzie potrzebował całej nocy odpoczynku i świeżej wody, aby dojść do siebie po zabiegu. W ten sposób Twój pies nie będzie miał ochoty na próby zerwania bandaża w nocy. Lekarz weterynarii udzieli Ci szczegółowych instrukcji dotyczących sposobu trzymania psa w zamknięciu.

Pies po zabiegu kastracji będzie najprawdopodobniej zdenerwowany i nieskoordynowany. Po powrocie do domu może być podekscytowany i łapczywie łykać jedzenie. Jeśli pies jest szczególnie podekscytowany po zabiegu, może zwymiotować lub zachłysnąć się jedzeniem. Lekarz weterynarii zaleci podawanie psu tego samego pokarmu, co przed kastracją. Pies może jednak odczuwać ból i nie mieć dużego apetytu, dlatego najlepiej jest mieć pod ręką kilka posiłków, które są mdłe i lekkostrawne.

Czytaj również:   Jaka karma dla schroniska

Przez kilka pierwszych dni po kastracji pies musi być unieruchomiony, aby miejsce zabiegu mogło się prawidłowo zagoić. Nie należy pozwalać psu skakać, biegać ani wchodzić po schodach. Powinien on załatwiać się wyłącznie do kuwety lub miski z jedzeniem i nie powinien wychodzić na zewnątrz. W pobliżu należy trzymać zabawkę interaktywną, aby zapewnić psu rozrywkę. Przez kilka pierwszych dni najlepiej trzymać psa w klatce.

Leki przeciwbólowe

Lekarz weterynarii prawdopodobnie przepisze Twojemu psu leki przeciwbólowe na kilka dni po operacji. Może on również zasugerować, aby ukryć leki w pasztecie lub smakołykach. Po zabiegu pies nie powinien dużo jeść, ale należy mu podawać tę samą karmę, co wcześniej. Jeśli pies ma rozstrój żołądka, może nie oddawać moczu lub kału tak jak zwykle. Należy więc mieć pod ręką kurczaka, ryż i jajka.

Po zabiegu należy unikać kąpania psa do czasu ustąpienia działania znieczulenia. Wynika to z faktu, że pies może mieć trudności z przyswajaniem podawanego mu pokarmu. Przez kilka dni należy również unikać pływania i kąpieli psa. Przez pierwsze dwa dni po zabiegu należy również ograniczyć jego wysiłek fizyczny. Lekarz weterynarii udzieli Ci instrukcji dotyczących pielęgnacji psa oraz rodzaju pożywienia, które powinien spożywać w okresie rekonwalescencji.

Po zabiegu lekarz weterynarii może przepisać prednizolon lub inny kortykosteroid w celu złagodzenia stanu zapalnego i bólu. Lek ten jest przydatny w leczeniu wielu schorzeń u zwierząt domowych, w tym nowotworów. Gabapentyna jest rodzajem leku przeciwdrgawkowego, który jest powszechnie przepisywany do leczenia bólu. Może Ci również zostać przepisany tramadol. Ten opioidowy lek przeciwbólowy jest stosowany w leczeniu bólu o nasileniu umiarkowanym do silnego. Należy obserwować ranę psa i uważnie ją obserwować.

Zmiana diety

Zmiana diety u psa po zabiegu kastracji moszny może być trudna, ale możliwe jest, że po kilku dniach Twój pies wróci do normalnego apetytu. Najlepiej jest zacząć od diety bezzbożowej i powoli zwiększać ilość spożywanego białka. W miarę upływu czasu apetyt psa powinien wrócić, a on sam nie powinien już wymiotować ani mieć biegunki. Kilka dni po kastracji u psa może wystąpić kaszel.

W tym badaniu dwadzieścia cztery psy zostały wykastrowane, a następnie losowo przydzielone do jednego z trzech schematów żywieniowych. Dieta kontrolna zawierała umiarkowaną ilość białka surowego i błonnika pokarmowego. W grupie eksperymentalnej psy były karmione dietą wysokobiałkową z dodatkiem kwasów tłuszczowych omega-3 i średniołańcuchowych kwasów tłuszczowych. W badaniu uczestniczyły również cztery psy poddane operacji pozorowanej. Wyniki eksperymentów były obiecujące, ponieważ wszystkie trzy diety miały podobny wpływ na BCS, BW i poziom leptyny.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *