Czy zwierzęta mogą pomóc, gdy czujesz wypalenie zawodowe?

Wypalenie zawodowe a obcowanie ze zwierzętami

Oto artykuł, który jest rezultatem naszej kreatywnej współpracy z tresura-psa.pl

Ankiety wśród społeczności mówią jasno – z wypaleniem zawodowym boryka się coraz więcej osób. Nie dotyczy ono tylko ludzi starszych. Sprawdź, czy ten problem cię dotyczy i czy czworonożny przyjaciel może ci pomóc.

Pęd życia, terminy, przewlekły stres, brak czasu dla siebie – znasz ten stan? Wypalenie zawodowe objawia się w nieprzyjemny sposób, a jeśli pozostanie niezauważone – może prowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych. Nie od dziś wiadomo, że obecność zwierzęcia w domu pozytywnie wpływa na stan psychiczny domowników. Czy domowe pupile mogą się okazać pomocne w przypadku wypalenia zawodowego? Postanowiliśmy odpowiedzieć na nurtujące cię pytania.

Wypalenie zawodowe – co to jest?

Wypalenie zawodowe – to coraz częściej wyszukiwana fraza w internecie. Nazywane jest dokładniej jako syndrom wypalenia zawodowego. W wielu źródłach można się spotkać także z określeniem „burnout”. To stan, podczas którego pracownik nie czuje satysfakcji z wykonywanej pracy. Przytłacza go monotonia, powtarzalność, poczucie braku sensu. Niedzielne wieczory powodują palpitację serca, a widok szefa podnosi ciśnienie. Głównym czynnikiem, jaki bierze w tym udział, jest stres o charakterze przewlekłym. Wypalenie zawodowe nie jest jednodniowym złym nastrojem, ale długotrwałymi odczuciami pracownika.

Kogo dotyczy wypalenie zawodowe?

Jeszcze do niedawna syndrom wypalenia zawodowego dotyczył ludzi po 40. roku życia, którzy mogłoby się wydawać – powinni mieć ustabilizowana sytuację w pracy. Obecnie granica ta wyraźnie się obniżyła. Wielu młodych pracowników, którzy szybko wkroczyli na zawodową karierę, odczuwa tego skutki już po kilku latach. Szacuje się również, że syndrom ten w większości dotyczy kobiet. Za cechę, która predysponuje do tego zjawiska, uważa się wysoką wrażliwość.

Czytaj również:   Opiekunowie zwierząt są szczęśliwsi? Jak zwierzaki wpływają na ludzi?

Wypalenie zawodowe – charakterystyczne objawy

Wypełnienie zawodowe wymaga diagnozy u specjalisty. Nie powinno się stwierdzać go samodzielnie. Można zostać łatwo pomylony z innymi schorzeniami sfery psychicznej. Do głównych objawów tej nieprzyjemnej dolegliwości zalicza się:

  • brak poczucia celu i monotonię, wykonywanie od wielu lat tych samych, z pozoru nudnych obowiązków, których nikt nie docenia i nie widzi;
  • przewlekły stres – obecny jest niestety w większości przypadków, borykają się z nim szczególnie osoby wykonujące bardzo ważne zadania np. lekarze, czy pracownicy odpowiedzialni za finanse firmy;
  • unikanie ludzi, czego powodem jest codzienny i nieunikniony z nimi kontakt – to ciekawy aspekt, który niestety może pozbawiać pracownika energii i empatii. Osoba taka często nie ma także ochoty na spotkania towarzyskie poza pracą;
  • agresja i niechęć;
  • zmęczenie i pracoholizm – życie tylko i wyłącznie pracą jest bardzo trudne i pozbawia wyższych wartości, dodatkowo cierpi na tym zdrowie;
  • zaburzenia snu – sen to bardzo ważny czas, który pozwala na regenerację, bezsenność to częsty objaw wypalenia zawodowego;
  • podatność na korzystanie z używek tj. alkoholu czy papierosów – pracownik chce na chwilę zapomnieć o trudach w pracy – to bardzo niebezpieczne!

Zwierzęta lekiem na wypalenie zawodowe?

Można stwierdzić, że posiadanie zwierzęcia domowego korzystnie wpływa na stan zdrowia psychicznego, a co za tym idzie, zmniejsza prawdopodobieństwo pojawienia się wypalenia zawodowego. Przede wszystkim obniża poziom szkodliwego stresu – głównego czynnika, który za tym stoi. Powoduje, że człowiek staje się bardziej przyjazny i empatyczny. Kolejną kwestią (w przypadku psa) jest zmuszenie do ruchu i spacerów – aktywność fizyczna także niweluje skutki złych emocji. Jeśli masz w domu ukochane zwierzę, jesteś prawdziwym szczęściarzem!

Wypalenie zawodowe – nie zapominaj o sobie

Co możesz zrobić, jeśli problem dotyczy ciebie? Niestety L4 z powodu wypalenia zawodowego nie istnieje i nie możesz prosić o nie lekarza. Zwolnienie lekarskie wydawane jest dopiero wtedy, jeśli dojdzie do poważnych skutków po długim czasie jego trwania np. depresji. Jeśli istnieje taka możliwość – zmień pracę, ucz się nowych rzeczy, nie stój w miejscu. Dbaj o aktywność fizyczną i zdrowe odżywianie. Otaczaj się ludźmi o pozytywnej energii. Jeśli będzie bardzo złe, koniecznie udaj się do lekarza!
Ukochany pupil może pomóc ci w wypaleniu zawodowym. To kolejny aspekt, który potwierdza fakt, że kontakt człowieka ze zwierzęciem przynosi same pozytywy!

Czytaj również:   Karma weterynaryjna dla psa z problemami trawiennymi: co warto wiedzieć?
Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *