Jaka karma dla psa z chorą trzustką

Jaka karma dla psa z chorą trzustką

Oprócz stosowania odpowiedniej diety należy rozważyć włączenie suplementów. Są one doskonałym sposobem zapobiegania lub kontrolowania przewlekłego zapalenia trzustki. Oprócz zmian w diecie, Twój pies może również skorzystać z suplementów. W tym artykule omówimy zmiany w diecie i przedstawimy informacje na temat kortykosteroidów. Warto również zapoznać się z możliwościami leczenia zapalenia trzustki.

Dieta niskotłuszczowa

Dieta niskotłuszczowa dla psa powinna zawierać nie więcej niż 7% tłuszczu w suchej masie, co jest standardową miarą zawartości tłuszczu. Lekarz weterynarii może pomóc Ci wybrać odpowiednią dietę dla Twojego psa w zależności od jego szczególnych potrzeb. Jeżeli nie możesz zdecydować się na wybór diety dla swojego psa bez porady lekarza weterynarii, skonsultuj się z dietetykiem. Karmy niskotłuszczowe to zazwyczaj takie, które zawierają mniej niż 25 gramów tłuszczu na 1000 kalorii.

Aby zminimalizować obciążenie trzustki, gotuj pokarmy bogate w skrobię, zwłaszcza ziemniaki, aby ułatwić ich trawienie. Pomocne jest używanie nadmiaru wody do ich gotowania. Pierś z kurczaka bez skóry lub biała ryba są odpowiednim źródłem białka. Dieta ma być mdła i lekkostrawna, ale pies z zapaleniem trzustki może później stopniowo przejść na dietę surową.

Wybór odpowiedniej karmy dla psa ma zasadnicze znaczenie dla opanowania choroby i zapobiegania kolejnym epizodom. Dieta powinna być starannie dobrana, aby zmniejszyć obciążenie trzustki, która przetwarza pokarm tylko z łatwością. Należy pamiętać, że zalecenia te opierają się na wytycznych dotyczących utrzymania zdrowia u osób dorosłych i nie są odpowiednie dla psa cierpiącego na współistniejącą chorobę.

Dieta niskotłuszczowa dla psa z chorą trzustką powinna być ograniczona do mączki z kurczaka lub jej odwodnionej alternatywy. Karma wysokotłuszczowa dla psów powinna zawierać co najmniej 9% tłuszczu i co najmniej 20% białka. Dieta ta nie powinna zawierać sera, hot dogów, mięsa na lunch ani innych tłustych pokarmów. Jeśli nie czujesz się komfortowo z dietą o niskiej zawartości tłuszczu, rozważ stosowanie alternatywnej karmy mokrej, takiej jak Iams.

Umiarkowana ilość białka

Psy z zapaleniem trzustki mogą potrzebować diety o niskiej zawartości tłuszczu i umiarkowanej zawartości białka. Jedną z najlepszych karm w puszkach jest Hill’s Prescription Diet g/d Aging Care. Karma ta zawiera 24% kalorii pochodzących z tłuszczu, 19% kalorii pochodzących z białka oraz gwarantowaną zawartość włókna na poziomie 1,2%. Głównymi składnikami są: tłuszcz z kurczaka, ryż, mąka kukurydziana i pulpa buraczana.

Dieta niskotłuszczowa dla psów z zapaleniem trzustki powinna zawierać od 10 do 15% tłuszczu w przeliczeniu na suchą masę, bez uwzględnienia zawartości wilgoci. Ponieważ tłuszcze są głównym źródłem tłuszczu w diecie, musi ona zawierać białko wyższej jakości oraz odpowiednio zbilansowane aminokwasy. Idealne są wysokowartościowe źródła białka, takie jak ryby. W diecie powinny być również zawarte kwasy tłuszczowe omega-3, które pomagają w zwalczaniu stanów zapalnych i są korzystne dla psów.

Właściwa dieta ma kluczowe znaczenie w leczeniu i zapobieganiu nawrotom ostrych epizodów i przewlekłego zapalenia trzustki. Głównym celem każdej diety u psa z zapaleniem trzustki jest zmniejszenie obciążenia trzustki. Pamiętaj, że trzustka ma tylko jedno podstawowe zadanie – przetwarzanie składników odżywczych. Nie należy jej niepotrzebnie obciążać. Poniższe wytyczne są przeznaczone dla dorosłych psów, ale należy skonsultować się z lekarzem weterynarii, jeśli u psa występują inne problemy zdrowotne.

Czytaj również:   Jakie kwiaty ogrodowe są bezpieczne dla pupila?

Kilka pierwszych dni po rozpoczęciu stosowania diety niskotłuszczowej i umiarkowanie białkowej powinno być okresem przejściowym. Czas trwania tej fazy karmienia będzie zależał od tego, jak szybko pies wraca do zdrowia i jak ciężki był epizod choroby. Kiedy organizm przyzwyczai się do nowej diety, można stopniowo zwiększać wielkość posiłków, czas między nimi oraz liczbę posiłków w ciągu dnia.

Mięso o niskiej zawartości tłuszczu

U psów z chorą trzustką często zaleca się dietę o niskiej zawartości tłuszczu. Chociaż prawidłowa trzustka spełnia kilka ważnych funkcji dla organizmu, nie jest w stanie przetwarzać pokarmów wysokotłuszczowych. Z tego powodu trzustka musi być utrzymywana w jak najzdrowszym stanie. Nie jest jednak możliwe całkowite wyeliminowanie wszystkich źródeł tłuszczu z diety psa. Niskotłuszczowe mięso jest jednym ze sposobów na utrzymanie trzustki Twojego pupila w zdrowiu.

Większość suszonych mięs ma niską zawartość tłuszczu, jednak mięso z kurczaka (najczęściej importowane z Chin) może nie być bezpieczne dla Twojego psa. FDA wydała jednak ostrzeżenie dla psów, które je jadły, ponieważ mogą one powodować niewydolność nerek. Oprócz suszonego mięsa z kurczaka należy unikać sera, hot dogów, wędlin obiadowych i innych tłustych pokarmów.

Potrzeby żywieniowe psa zależą od stopnia zaawansowania choroby, wieku i etapu życia. Dieta musi ograniczać ilość wydzieliny trzustkowej i zapewniać trzustce czas na regenerację. Po operacji psy z ostrym zapaleniem trzustki otrzymują dożylnie płyny, leki przeciwwymiotne i są karmione mączną, niskotłuszczową dietą.

Psy z zapaleniem trzustki zwykle wykazują wiele objawów klinicznych, mogą również wymiotować lub mieć brak łaknienia. Mogą również odczuwać senność, ból brzucha i odwodnienie. Na szczęście, w przypadku wczesnego rozpoznania i leczenia, choroba może być leczona poprzez modyfikację diety psa. Chociaż pies może wyzdrowieć z zapalenia trzustki, choroba może pojawić się ponownie w pewnym momencie jego życia.

Trzustka odgrywa wiele ważnych ról dla zdrowia psa. Wydziela hormony, które regulują poziom cukru we krwi, a także produkuje enzymy, które pomagają w rozkładzie białek i węglowodanów. Enzymy produkowane przez trzustkę mogą zaburzać trawienie pokarmu i powodować dalsze uszkodzenia innych narządów. Z tych powodów u psów z chorą trzustką zaleca się podawanie mięsa o niskiej zawartości tłuszczu.

Kortykosteroidy

Chociaż stosowanie kortykosteroidów w karmie dla psów w przypadku ropnego zapalenia trzustki nie było badane u ludzi, przeprowadzono pewne badania na zwierzętach. Wyniki tych badań są niejednoznaczne. Chociaż nie przeprowadzono randomizowanych badań kontrolowanych porównujących kortykosteroidy z placebo, przeprowadzono badania nad eksperymentalnie wywołanym zapaleniem trzustki u psów.

W jednym z ostatnich badań naukowcy stwierdzili, że emodyna zmniejsza ostre uszkodzenie płuc wywołane przez chorą trzustkę. Lek zmniejszał również ekspresję czynnika zwiększającego kolonie komórek pre-B (pre-B-CEF) i promował apoptozę neutrofili polimorfojądrowych. Na szczęście, nowa metoda leczenia EPI polega na stosowaniu suplementów ludzkiej pankreatyny. Są to liofilizowane suplementy trzustki wieprzowej, które odpowiadają dawkom stosowanym u ludzi. Zawierają one odpowiednio 25 jednostek USP proteazy i dwie jednostki USP lipazy.

Czytaj również:   Jaka karma dla kota

W jednym badaniu przeprowadzonym na psach i jednym na ludziach stwierdzono, że kortykosteroidy znacząco skróciły czas hospitalizacji. Chociaż nie są to dane jednoznaczne, wydaje się, że leczenie kortykosteroidami skraca pobyt w szpitalu. Naukowcy zarówno w badaniach na psach, jak i na ludziach stwierdzili, że psy, którym podawano kortykosteroidy, rzadziej wymagały hospitalizacji niż psy, którym podawano placebo. Badanie zostało przeprowadzone przy niskim ryzyku błędu systematycznego, a ryzyko błędu systematycznego było niskie.

Antybiotyki są powszechnie podawane psom z zapaleniem trzustki. Chociaż w większości przypadków chorej trzustki antybiotyki nie są konieczne, mogą one zapobiegać translokacji bakterii. Wczesne żywienie dojelitowe dodatkowo zmniejsza częstość występowania sepsy i translokacji bakterii. Antybiotyki stosowane w karmie dla psów z chorą trzustką obejmują antybiotyki o szerokim spektrum działania, które są skuteczne zarówno wobec bakterii gram-dodatnich, jak i gram-ujemnych. Podaje się je również pozajelitowo, aby zmniejszyć ryzyko wystąpienia sepsy.

Diety na receptę

Istnieją dwa główne rodzaje zapalenia trzustki u psów: ostre i przewlekłe. Ostre zapalenie trzustki to pojedynczy epizod ostrego zapalenia trzustki, podczas gdy przewlekłe zapalenie trzustki jest stanem trwałym, trwającym miesiącami, a nawet latami. Chociaż nie ma konkretnego lekarstwa na zapalenie trzustki, możesz pomóc swojemu psu opanować objawy i poprawić jakość jego życia, stosując przepisaną przez lekarza dietę.

Zalecane diety dla psów z problemami z trzustką to Royal Canin Gastro Intestinal Low Fat oraz i/d Low Fat. Obie są lekkostrawne i zalecane w przypadku ostrego zapalenia trzustki. Metoklopramid jest przeciwwskazany u psów z zapaleniem trzustki ze względu na jego działanie antydopaminergiczne i zmniejszenie dopływu krwi do trzustki.

Objawy ostrego zapalenia trzustki mogą obejmować dyskomfort żołądkowo-jelitowy i wymioty. Enzymy trzustkowe zwykle nie są aktywne, dopóki nie dotrą do jelita cienkiego. Jednak w przypadku zapalenia trzustki powodują one stan zapalny i podrażnienie trzustki. Ostre zapalenie trzustki może prowadzić do nawracających epizodów choroby, wymagających wielokrotnych hospitalizacji. Jeśli choroba nie jest wcześnie leczona, może prowadzić do przewlekłego zapalenia trzustki.

W obu przypadkach stan Twojego zwierzęcia powinien być odpowiednio zdiagnozowany i leczony tak szybko, jak to możliwe. Jeśli choroba nie zostanie wykryta, może spowodować poważne powikłania, a nawet doprowadzić do śmierci. Jeśli podejrzewasz, że Twój pies cierpi na zapalenie trzustki, jak najszybciej skonsultuj się z lekarzem weterynarii. Na szczęście, większość przypadków udaje się wyleczyć bez inwazyjnych zabiegów chirurgicznych i poważnych powikłań. Możesz również podjąć środki zapobiegawcze, aby zminimalizować ryzyko wystąpienia zapalenia trzustki.

Jak w przypadku każdej diety, istnieją pewne rzeczy, które powinieneś wiedzieć na temat karmy na receptę dla psów z chorobą trzustki. Ogólnie rzecz biorąc, diety dla psów z chorą trzustką są niskotłuszczowe i wysokowęglowodanowe. Węglowodany powodują najmniejszą stymulację trzustki. Dobrym substytutem karmy dla psów wydawanej na receptę jest ugotowany biały ryż. Dzięki gotowaniu źródeł białka usuwa się z nich większość tłuszczu i kalorii.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *