Czym należy karmić suczkę po sterylizacji? Samice po sterylizacji są na ogół zdrowsze niż samce. Samice są bardziej narażone na raka sutka i infekcje macicy, podczas gdy samce są mniej podatne na takie problemy. Dlatego tak ważne jest odpowiednie przygotowanie pożywienia dla suczki po sterylizacji. Przeczytaj dalej, aby poznać kilka pomocnych wskazówek. W tym artykule znajdziesz również wskazówki dotyczące izolacji.
Objawy ospałości po zabiegu kastracji
Po zabiegu sterylizacji suka może być ospała przez kilka dni. Nie jest to objaw zakażenia, ale należy to zgłosić lekarzowi weterynarii. W przypadku rui pies może również stać się agresywny w stosunku do innych psów lub ludzi. Samice, które przeszły ten zabieg, mają obniżony poziom estrogenów i oksytocyny. Hormony te mają działanie uspokajające i przeciwlękowe i są wytwarzane podczas cyklu rui u psa. Jednak u kastrowanych suczek te zmiany hormonalne nie występują i powinny one nadal zachowywać się zgodnie z zasadami.
Chociaż ten efekt uboczny nie zagraża życiu, jest to sygnał, że doszło do komplikacji. Wiele lat po sterylizacji u suczki może wystąpić nietrzymanie moczu. Miejsce nacięcia może stać się czerwone, obrzęknięte lub sączące. Lekarz weterynarii może udzielić informacji specyficznych dla stanu zdrowia Twojego psa. Nawet jeśli pies nie będzie odczuwał objawów bezpośrednio po sterylizacji, ważne jest, aby obserwować miejsce nacięcia pod kątem oznak zakażenia lub zasinienia.
Chociaż kastrowane suczki po sterylizacji wykazują mniejszą aktywność, są mniej skłonne do garbienia innych psów i przedmiotów martwych. Są również mniej skłonne do włóczenia się, znakowania moczem i przejawiania zachowań agresywnych. Te zmiany w zachowaniu są powszechne, ale nietypowe u samic. Po sterylizacji suczki powinny przebywać w spokojnym miejscu, z dala od innych zwierząt. W okresie rekonwalescencji po zabiegu należy powstrzymać je przed wspinaniem się, zabawą lub grą.
Jeśli po sterylizacji zauważysz oznaki infekcji, nie wahaj się natychmiast zabrać swojego zwierzęcia do lekarza weterynarii. Lekarz weterynarii może przepisać antybiotyki i inne środki, które pomogą zwalczyć infekcję. Dzięki odpowiedniej opiece medycznej zwierzę szybciej wraca do zdrowia, dlatego jak tylko zauważysz jakiekolwiek oznaki infekcji, koniecznie zabierz swojego pupila do kliniki weterynaryjnej z pełnym zakresem usług. Jeśli Twój pies ma otwartą ranę, prawdopodobnie będzie ospały.
Aby zapobiec zakażeniu, przez co najmniej dwa dni po zabiegu Twój pupil nie powinien przebywać z dziećmi i innymi zwierzętami domowymi. Ból i obrzęk mogą sprawić, że pies będzie agresywny. Należy również odizolować psa od innych zwierząt i dzieci do czasu powrotu do zdrowia. Pies może stać się niestabilny i może się przewrócić, co może spowodować rozerwanie szwów lub krwotok wewnętrzny. Jeśli nie możesz zostawić go w spokoju przez kilka dni, rozważ umieszczenie go w wannie. Jeśli to możliwe, po przywiezieniu zwierzęcia do domu użyj podłogi wyłożonej kafelkami.
Sugestie dotyczące nakłaniania suczki do jedzenia
Sugestie dotyczące nakłonienia suczki do jedzenia po sterylizacji są różne, ale ogólną zasadą jest, aby jedzenie było mdłe i łatwe do spożycia. Zacznij od zmieszania ugotowanego białka i węglowodanów z suchą karmą i podawania jej łyżeczką. Po kilku dniach Twój pies powinien wrócić do normalnego trybu życia. Możesz używać pokarmu dla niemowląt domowej roboty lub kupić gotowy. Jeśli robisz ją sama, pamiętaj o przeczytaniu listy składników, aby uniknąć niespodzianek.
Przygotowywanie karmy dla suczki po sterylizacji
Przez około 10 dni po sterylizacji suczki powinny pozostawać w domu. Bardzo ważne jest, aby dokładnie obserwować brzuch i sprawdzać, czy nie pojawia się obrzęk, krwawienie lub wyciek płynu. Lekarz weterynarii poinformuje, kiedy należy rozpocząć kąpiele zwierzęcia. Psa można karmić jak zwykle, ale przez dwa tygodnie należy ograniczyć jego aktywność. Może również wystąpić zwiększona ilość krwistej wydzieliny. Ważne jest, aby przez pierwsze 10 dni unikać stosowania środków czystości.
Po sterylizacji możesz zauważyć, że pies ma zmieniony apetyt. Może ona jęczeć lub spać więcej niż zwykle. W tym czasie umów się z kimś, kto będzie pilnował Twojego zwierzęcia w czasie rekonwalescencji. Możesz również spróbować zaoferować małą przekąskę. Ważne jest jednak, aby pozostawić jedzenie i wodę na kilka godzin. Jeśli pies wymiotuje, nie powinieneś podawać mu pełnego posiłku. Będzie potrzebował czasu na strawienie i przetrzymanie pokarmu.
Odizolowanie suczki po sterylizacji
Jedną z opcji, którą należy rozważyć przy oddzielaniu suczki od jej męskiego odpowiednika, jest sterylizacja z oszczędzaniem hormonów. Zalety OHE znacznie przewyższają wady bardziej tradycyjnych zabiegów sterylizacji. Podczas tradycyjnego zabiegu kastracji usuwa się narządy produkujące hormony, czyli jajniki i jądra, a ich brak jest związany z wieloma poważnymi problemami zdrowotnymi.
Aby bezpiecznie oddzielić samicę od jej męskiego odpowiednika, lekarze weterynarii stosują chemiczny środek sterylizujący – dwuwodny chlorek wapnia. Lek ten można nabyć w aptece w odmierzonych dawkach lub zmieszać na miejscu. Lekarz weterynarii powinien być w stanie bezpiecznie podawać dwuwodny chlorek wapnia suczce, ponieważ jest on wysoce toksyczny dla nieuszkodzonych samców. Niezależnie od metody podawania leku, bardzo ważne jest jednak odizolowanie suczki od jej męskiego towarzysza.
Po zabiegu sterylizacji konieczne może być odizolowanie suczki na pewien czas, aby mogła dojść do siebie po zabiegu. Lekarz weterynarii wykona nacięcie na brzuchu suczki. Niewielkie nacięcie przez tłuszcz, mięśnie i skórę umożliwi weterynarzowi dostęp do jajników i macicy. Jeśli zabieg przebiegnie prawidłowo, Twoja suczka powinna w ciągu kilku dni całkowicie wyzdrowieć. Lekarz weterynarii przekaże Ci instrukcje dotyczące rekonwalescencji, które pomogą jej szybko wrócić do zdrowia.
Korzyści wynikające z zabiegu sterylizacji przewyższają ryzyko. Sterylizacja chirurgiczna przynosi wiele pozytywnych korzyści, w tym kontrolę populacji i zmniejszenie liczby niechcianych psów. W samych Stanach Zjednoczonych ponad 64% psów zostało poddanych sterylizacji chirurgicznej. Kastracja i ovariohysterektomia to dwie powszechnie stosowane metody sterylizacji samic psów. Chociaż oba zabiegi chirurgiczne mogą powodować problemy, mogą one zapobiec niechcianym miotom i poprawić jakość życia suczki.