Jaka karma dla psa

Jaka karma dla psa

Jeśli masz psa i szukasz karmy odpowiedniej dla jego wieku dorosłego, musisz wiedzieć, jakiej karmy dla psów dorosłych potrzebuje Twój pupil. Istnieje wiele czynników, które decydują o ilości składników odżywczych, jakich potrzebuje Twój pies. Przyjrzyjmy się trzem głównym składnikom karmy dla psów: Tłuszcz, Białko i Włókno. Są one niezbędne dla zdrowia Twojego zwierzęcia. Pies powinien spożywać więcej błonnika niż białka. Nigdy nie należy jednak lekceważyć znaczenia zdrowych tłuszczów dla zdrowia zwierzęcia.

Składniki

Składniki karm dla dorosłych psów są tak zróżnicowane, jak dieta człowieka. Niektóre z nich składają się w całości z mięsa, inne zaś głównie z warzyw. Powszechne są także mięsne produkty uboczne, takie jak serce, mózg, żołądek, wymiona i język. Inne źródła to ryby, siemię lniane i pełne ziarna. Produkty te dostarczają psu ważnych składników odżywczych. Tłuszcz zawarty w pożywieniu psa wspomaga różne niezbędne funkcje organizmu. Dostarcza również dwa razy więcej energii niż węglowodany.

Aby upewnić się, że Twój pies spożywa pożywną karmę, powinieneś zawsze czytać listę składników. Składniki te są zazwyczaj takie same jak w karmie dla szczeniąt, z tą różnicą, że żołądek dorosłego psa jest większy i może on swobodnie połknąć większą ilość pokarmu. Dieta bogata w tłuszcze i białko będzie korzystna dla zdrowia dorosłego psa. Psy wyewoluowały z wilków, których dieta była głównie mięsożerna. W końcu ludzie dostosowali dietę psów i dodali do niej błonnik i węglowodany, aby zapewnić im odpowiednie odżywianie.

Niektóre przepisy stanowe wymagają minimalnej ilości składników odżywczych, włókna surowego i wilgoci w karmie dla zwierząt. Na etykiecie karmy dla psów powinna znajdować się informacja o procentowej zawartości każdego z tych składników odżywczych. Powinieneś również szukać oznaczenia “zbilansowana odżywczo”. Pieczęć ta gwarantuje, że karma spełnia wszystkie normy rządowe i AAFCO. Jednak nie zawsze można polegać na tej gwarancji. Na stronie internetowej FDA znajduje się wyjaśnienie, w jaki sposób obliczana jest receptura. Ważne jest, aby dokładnie czytać etykiety.

Białko

W 1972 roku National Research Council (Krajowa Rada ds. Badań Naukowych) po raz pierwszy opublikowała badania dotyczące najlepszych źródeł białka dla dorosłych psów. Rada ta opracowała przeglądy naukowe i zalecenia dotyczące odpowiednich profili składników odżywczych zarówno dla psów, jak i kotów. AFFCO jest kolejną organizacją, która ocenia skład i składniki karm dla psów i regularnie publikuje nowe dane. Poniżej wymieniono najważniejsze składniki odżywcze, które Twój pies powinien spożywać codziennie. Znak jakości AFFCO jest wskazówką, że dany produkt jest bezpieczny dla Twojego psa.

W przeciwieństwie do niektórych innych karm, które są pełne produktów ubocznych, najlepszym źródłem białka dla dorosłych psów są karmy z prawdziwego mięsa. Prawdziwe mięso jest najważniejszym składnikiem pokarmu dla Twojego psa, dlatego nigdy nie powinieneś na nim oszczędzać. Chociaż wiele karm komercyjnych zawiera produkty uboczne, chcesz mieć pewność, że w diecie Twojego psa znajdują się najlepsze źródła białka. Białko jest niezbędne dla zdrowia Twojego psa, a dieta wysokobiałkowa zapewni mu doskonałe samopoczucie i pomoże Ci utrzymać formę.

Wysokiej jakości dieta białkowa może pomóc Twojemu psu w utrzymaniu masy mięśniowej w miarę starzenia się. Poprawiają one również stan zdrowia w dłuższej perspektywie. Na przykład, anorektyczny beagle dr Joyce’a jest teraz gruby i szczęśliwy na Florydzie ze swoją nową rodziną. Dietetyk przypisał sukces jego diety zawartości białka w diecie. Jeśli Twój pies nie otrzymuje wystarczającej ilości białka, czas zmienić rodzaj karmy na inny.

Czytaj również:   Jakie przysmaki czyszczą zęby psa?

Tłuszcz

Twój dorosły pies potrzebuje pewnej ilości tłuszczu w swojej diecie, aby dobrze się rozwijać. Dostarcza on psu energii, poprawia smak pożywienia i wzmacnia zdrowie serca. O ile tłuszcz w umiarkowanych ilościach może być korzystny, o tyle zbyt duża jego ilość może być szkodliwa. Dobrą zasadą jest podawanie psu karmy zawierającej około pięciu procent tłuszczu, najlepiej pochodzenia zwierzęcego. Musisz jednak mieć pewność, że w diecie Twojego psa znajduje się odpowiedni rodzaj tłuszczu.

Aby znaleźć odpowiednią ilość tłuszczu w karmie dla psa, zacznij od sprawdzenia zawartości węglowodanów i tłuszczu. Karma niskotłuszczowa jest zazwyczaj bogata w węglowodany, a zawartość białka jest minimalna. Ponieważ węglowodany dostarczają więcej kalorii niż produkty zwierzęce, mają niewielką wartość odżywczą. Z tego powodu żywność wysokowęglowodanowa musi być uzupełniana syntetycznymi suplementami, aby dostarczyć niezbędnych składników odżywczych. Może mieć taką samą zawartość tłuszczu, ale jest mniej pożywna.

Chociaż w naszym społeczeństwie tłuszcz może mieć negatywne skojarzenia, w rzeczywistości jest on niezbędnym składnikiem odżywczym dla zdrowia Twojego psa. Wspomaga on wzrost komórek, nerwów i tkanek, dodaje psu energii i pomaga w przyswajaniu witamin rozpuszczalnych w tłuszczach. Co więcej, tłuszcz jest niezbędny dla zdrowej skóry i sierści. Jednak zbyt duża jego ilość może stanowić zagrożenie dla zdrowia Twojego psa. Większość tłuszczów w karmach dla psów pochodzi z tłuszczu zwierzęcego, ale są też tłuszcze roślinne i oleje roślinne, takie jak oliwa z oliwek i olej rzepakowy.

Błonnik

Karma dla psów o wysokiej zawartości włókna to świetny sposób, aby pomóc Twojemu pupilowi schudnąć i poprawić trawienie. Upewnij się, że błonnik pochodzi z pożywnych źródeł, a nie z przetworzonych ziaren lub rozdrobnionego papieru. Czytaj etykiety, aby dowiedzieć się, czego Twój pies nie powinien jeść. Zawartość błonnika w karmie dla dorosłych psów powinna wynosić co najmniej 20% dziennego zalecanego spożycia dla danego wieku, wagi i etapu życia Twojego psa. Jeśli nie jesteś pewien, poproś swojego lekarza weterynarii o zalecenia.

Karmy wysokowłókniste zawierają zdrowe bakterie, które wspomagają trawienie i pomagają zapobiegać przybieraniu na wadze u psów. Dobre bakterie, które żyją w błonniku odżywiają się nim, co z kolei zapobiega rozwojowi złych bakterii. Błonnik wzmacnia również układ odpornościowy, co pomaga psu w walce z nowotworami. Ponadto, błonnik pomaga łagodzić objawy zaparć i biegunek. Pomaga również zwalczać czynniki rakotwórcze, które mogą prowadzić do rozwoju raka jelita grubego. Ponadto, błonnik pomaga psu szybciej poczuć sytość, co może zapobiegać przejadaniu się.

Błonnik jest ważnym składnikiem większości karm dla psów dorosłych. Błonnik najlepiej pozyskiwać z pełnych źródeł, takich jak owoce i warzywa. Istnieją dwa rodzaje błonnika: rozpuszczalny i nierozpuszczalny. Błonnik rozpuszczalny powoduje powstawanie gazów w jelicie grubym, natomiast błonnik nierozpuszczalny absorbuje wodę i nie powoduje powstawania gazów jelitowych. Jeśli pies spożywa zbyt dużo błonnika rozpuszczalnego, mogą pojawić się u niego gazy i biegunka. Z drugiej strony, błonnik nierozpuszczalny nie jest szkodliwy dla psa.

Czytaj również:   Jaka karma dla maltańczyka na zacieki

Gęstość kalorii

Aby upewnić się, że podajesz psu odpowiednią ilość karmy, powinieneś zwrócić uwagę na gęstość kaloryczną karmy, którą bierzesz pod uwagę. Większość karm dla zwierząt domowych ma podaną gęstość kaloryczną, ale są pewne wyjątki. Są to karmy oznaczone jako niskokaloryczne, niskokaloryczne typu light lub niskotłuszczowe. Muszą one również przestrzegać limitu kilokalorii na kilogram. Na potrzeby tego artykułu skupimy się na karmie dla psów, ponieważ ta sama karma dla dwóch różnych ras nie będzie zawierała różnych ilości tłuszczu, białka czy błonnika.

AAFCO posiada wytyczne dotyczące karmy dla zwierząt domowych, obejmujące gęstość kaloryczną, zawartość białka, tłuszczu, węglowodanów i błonnika. Normy te gwarantują, że karma spełnia wymagania żywieniowe psów i kotów w każdym stadium życia. Oprócz wymogów dotyczących etykietowania, karmy dla zwierząt domowych mogą być oznaczone zgodnie z ich przeznaczeniem. W szczególności, niektóre karmy są przeznaczone dla psów w fazie utrzymania, podczas gdy inne są przeznaczone dla psów w fazie intensywnego wysiłku.

Pies może być zbyt szczupły lub mieć zanikające mięśnie – w takim przypadku najlepszym rozwiązaniem jest podawanie mu karmy o dużej gęstości kalorycznej. Lekarz weterynarii może zalecić odpowiednią karmę dla Twojego psa w zależności od jego stanu zdrowia. Niektóre choroby i leki mogą mieć wpływ na masę ciała psa i mogą wymagać podawania większej niż zwykle ilości białka, tłuszczu i węglowodanów. Dietetycy weterynaryjni zalecają, aby omówić z lekarzem zalecaną ilość kalorii dla Twojego psa.

Receptura

Potrzeby żywieniowe psów zmieniają się wraz z upływem czasu. Na przykład młode psy będą potrzebowały mniej kalorii niż psy stare, aby utrzymać swoją wagę i zachować zdrowie. Potrzeby żywieniowe dorosłych psów zmieniają się w zależności od ich wieku, ale starzejące się psy mogą nadal potrzebować białka i tłuszczów. W tym momencie do gry wchodzi karma dla psów dostosowana do wieku. Musi być ona dostosowana do indywidualnego zapotrzebowania na składniki odżywcze, w tym na energię. Oto kilka rzeczy, o których należy pamiętać przy opracowywaniu karmy dla psów dorosłych.

Ilość białka, tłuszczu i węglowodanów, których potrzebują dorosłe psy, aby zachować zdrowie, zależy od rasy i wieku psa. Psy aktywne fizycznie potrzebują od 20% do 40% więcej pożywienia niż psy prowadzące siedzący tryb życia. Dieta powinna zawierać około 10% białka, 5,5% tłuszczu i 50% węglowodanów. Powinna również zawierać od 2 do 4 gramów błonnika. Ważny jest również rodzaj karmy. Suche karmy dla psów zawierają więcej składników odżywczych na jeden kęs, natomiast karmy mokre mniej.

Wiek odgrywa kluczową rolę w komponowaniu diety. Starsze psy mają niższe zapotrzebowanie na energię i potrzebują więcej wody. Dlatego najlepszym rozwiązaniem może być karma w puszkach. Ponadto, starsze psy mogą wymagać specjalnej diety ze względu na pewne schorzenia. Jeśli Twój pies jest cukrzykiem lub cierpi na zaparcia, konieczne jest stosowanie diety o niskiej zawartości tłuszczu i wysokiej zawartości błonnika. Starsze psy mogą wymagać diety zawierającej większą ilość białka, ponieważ z wiekiem ich mięśnie tracą masę.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *