Jaka karma dla chomika

Jaka karma dla chomika

Być może zastanawiałeś się, jakie powinno być pożywienie dla chomika oraz czy chomik może jeść. Zdziwisz się, że mięso i owady są doskonałym źródłem białka i błonnika. Chomiki mogą również korzystać ze świeżej zieleniny. Jeśli nie jesteś pewien, co podawać swojemu pupilowi, powinieneś obserwować jego dietę, aby ustalić, jaki pokarm jest dla niego najlepszy. Poniższe wskazówki pomogą Ci wybrać najlepszy pokarm dla Twojego chomika.

Mięso jest zdrowym pokarmem dla chomika

Mięso jest jednym z najlepszych pokarmów dla chomików, ponieważ zawiera duże ilości białka, które pomaga im rosnąć i rozwijać mięśnie. Chociaż nie wszystkie rodzaje mięsa są zdrowe dla chomików, lepiej trochę niż wcale. Możesz zaoferować chomikowi okazjonalny przysmak mięsny, pod warunkiem że nie będziesz go przekarmiać. Może to prowadzić do wielu problemów zdrowotnych, w tym biegunki. W skrajnych przypadkach chomik może nawet umrzeć, jeśli nie będzie otrzymywał niezbędnych składników odżywczych i płynów.

Naturalna dieta chomików opiera się w dużej mierze na roślinach, mogą one także od czasu do czasu jeść karczochy lub owady. W domu możesz podawać chomikowi mięso, a wiele z tych paczkowanych mieszanek zawiera pewną ilość białka. Ilość białka, jakiej potrzebuje chomik, zależy od jego wielkości, ale zdrowy chomik może otrzymywać około 10-15% białka dziennie. Dodawanie mięsa do diety nie jest zalecane w przypadku chomików w ciąży.

Inne rodzaje mięsa są dostępne jako dodatki do paczkowanej karmy dla chomików. Mogą one zastąpić połowę diety chomika. Te pakowane karmy dla chomików są bogate w niezbędne witaminy i minerały. Dieta chomika powinna składać się w co najmniej 50% z tego typu pokarmów. Chomiki potrzebują białka, ale można im również dostarczać dodatkowych węglowodanów w postaci bloków laboratoryjnych i mieszanek nasion. Pamiętaj jednak, aby nie podawać im ich zbyt dużo, ponieważ zamienią się w tłuszcz i spowodują nadwagę u Twojego pupila.

Wołowina to doskonały wybór mięsa dla chomików. Mięso to ma wysoką zawartość białka i zawiera przeciwutleniacze, które pomagają zwalczać raka. Wołowina zawiera witaminę B, która pomaga chomikowi rosnąć i wzmacniać mięśnie. Witamina B wspomaga układ odpornościowy chomika, a żelazo umożliwia czerwonym krwinkom przemieszczanie się w organizmie. Pamiętaj jednak, aby dokładnie ugotować wołowinę i unikać dużych kawałków, ponieważ mogą one zadławić chomika.

Chomiki mogą również jeść skórki z pizzy, ale najlepiej ograniczyć sos i ser. Chomiki powinny również unikać mięsa zwierząt egzotycznych, takich jak gady czy stworzenia morskie. Nie zaleca się również podawania chomikom chleba zawierającego drożdże i alkohol. Pokarmy te powinny być podawane z umiarem i nie należy podawać chomikowi kleistego ryżu.

Owady są dobrym źródłem białka

Jeśli niepokoi Cię wysoka zawartość białka w diecie Twojego chomika, powinieneś spróbować karmić go owadami. Owady są doskonałym źródłem białka, zwłaszcza dla młodych chomików i ciężarnych samic. Chomiki mogą również jeść warzywa, owoce i rzadkie kawałki mięsa. Niektórzy właściciele podają chomikom jako dodatek do diety gotowane jajka, które również są dobrym źródłem białka.

Czytaj również:   Jakie są najlepsze karmy dla zwierząt?

Jeśli Twój chomik nie je owadów w naturze, możesz podawać mu codziennie małe nasiona. Jedna porcja nasion powinna zawierać 7 nasion chia, 7 nasion lnu, jedno ziarno krokosza barwierskiego i jedno ziarno słonecznika. Wielkość nasion ma również znaczenie, ponieważ żołądek chomika nie jest w stanie przetworzyć niektórych nasion.

W przypadku starszych chomików suplementacja białkiem nie jest konieczna. Młodym chomikom zwykle podaje się dodatkowe białko, dopóki nie ustabilizuje się ich przyrost masy ciała. Wraz ze wzrostem wielkości i masy ciała, mogą one radzić sobie z mniejszą ilością źródeł białka. Większość dostępnych na rynku mieszanek zawiera od czternastu do osiemnastu procent białka. Starsze chomiki mogą z przyjemnością jeść nieugotowany Tufu, chociaż nie zawiera on tyle białka, co mączniki.

Wreszcie, chomiki mogą jeść mięso. Chociaż wołowina jest uważana za niezdrowe źródło białka, można podawać jej do jednej czwartej łyżki miesięcznie. Jeśli nie czujesz się komfortowo z podawaniem chomikowi surowego mięsa, możesz zamiast niego podawać gotowanego kurczaka lub rybę. Odrobina mielonej wołowiny jest również odpowiednia dla chomików, ale nie przesadzaj z jej ilością!

Niezależnie od tego, czy karmisz chomika owadami czy żywymi owadami, pamiętaj, aby w jego diecie znalazły się różne rodzaje mięsa i warzyw. Są to niezbędne elementy diety dzikich chomików, a Twój chomik będzie Ci za to wdzięczny. Możesz również podawać chomikowi świerszcze lub larwy mącznika, które są doskonałym źródłem białka.

Chomiki lubią też owoce. Należy jednak pamiętać, że niektóre pokarmy mogą powodować biegunkę u chomika, dlatego należy podawać je z umiarem. Owoce powinny być podawane jako dodatek do ich regularnej diety. Jeśli Twój chomik ich nie lubi, po jednym dniu usuń je z jego diety. Jeśli Twój chomik lubi słodycze, możesz podawać mu również winogrona. Mogą one również jeść banany, truskawki, gruszki, arbuzy i borówki.

Świeża zielenina jest dobrym źródłem błonnika

Dieta Twojego chomika powinna składać się z dużej ilości świeżej zieleniny. Warzywa te są doskonałym źródłem błonnika, ale pamiętaj, aby nie przesadzać z ich podawaniem. Chomiki nie radzą sobie z włóknistymi łodygami wielu warzyw, dlatego podawaj chomikowi tylko górne części warzyw. Niektóre warzywa, których nie należy podawać chomikowi, to seler, ogórek i bakłażan. Przed podaniem ich chomikowi należy je ugotować. Rośliny strączkowe również powinny być podawane w małych ilościach, ponieważ mogą powodować gazy, z którymi chomik sobie nie radzi.

Większość dostępnych na rynku karm granulowanych dla chomików nie zawiera wystarczającej ilości błonnika. Nawet te dostępne na rynku zawierają tylko od ośmiu do piętnastu procent błonnika, co jest niewystarczające dla diety chomika. Ponadto, chomiki potrzebują więcej błonnika wraz z wiekiem. Co więcej, zaparcia mogą zagrażać życiu chomika, dlatego należy ograniczyć ilość podawanych mu smakołyków.

Oprócz świeżej zieleniny chomik może jeść także suszone robaki. Suszone robaki są lepszym źródłem błonnika niż świeża zielenina. Suszone robaki są zwykle sprzedawane w dziale z ptakami. Sprzedają je także sklepy z egzotycznymi rybami i gadami. Suszone robaki ma w swojej ofercie również Hurtownia Budowlana. Jeśli nie możesz ich znaleźć w lokalnym sklepie, spróbuj poszukać ich w Internecie.

Czytaj również:   Jaka karma dla border collie

Podobnie jak w przypadku każdego innego pokarmu, należy uważać na ewentualne reakcje niepożądane. Świeża zielenina powinna być podawana chomikowi tylko kilka razy w tygodniu. Chomiki mogą jeść seler, szpinak i marchew. Pamiętaj, aby przed podaniem chomikowi usunąć z nich skórkę i nasiona. Pamiętaj, że w klimacie tropikalnym świeże pokarmy szybko się psują, więc upewnij się, że zapewniasz swojemu zwierzakowi zbilansowaną dietę.

Unikaj podawania chomikowi tłustych nasion. Chociaż chomiki mogą jeść nasiona, są one zazwyczaj zbyt bogate w tłuszcz i mogą powodować nadwagę u Twojego zwierzęcia. Chomiki nie są w stanie strawić dużych ilości węglowodanów i zamiast wykorzystywać je do produkcji energii, będą magazynować resztę w postaci tłuszczu. Unikaj także podawania chomikowi odwodnionych owoców i warzyw, ponieważ mogą one utknąć w jego pyszczku i go zatkać. Może to prowadzić do niezrównoważonej diety.

Obserwowanie diety chomika

Jednym z najskuteczniejszych sposobów zapewnienia chomikowi odpowiedniej ilości składników odżywczych jest obserwacja jego diety. Chomiki są bardzo podatne na niedobory żywieniowe, jeśli nie zapewniasz im odpowiedniego odżywiania. Możesz poprawić dietę swojego chomika, stosując się do kilku wskazówek. Świeży pokarm powinien być podawany w małych porcjach, a jego spożycie należy ograniczyć do dwóch porcji dziennie. Świeże jedzenie szybko się psuje, dlatego należy unikać podawania chomikowi nadmiernych ilości.

Chomiki lubią owoce, warzywa, siano tymotkowe i nasiona. Chomiki jedzą również gotowane jajka, chleb pełnoziarnisty i zwykłe tofu. Chomiki mogą również jeść owady. Aby zaobserwować, co je Twój pupil, obserwuj jego dietę w poszukiwaniu wskazówek. Niektóre chomiki znane są z tego, że podwajają sobie twarze, wkładając łyżkę gotowanego jajka do policzków.

Chociaż chomiki mogą przeżyć bez jedzenia nawet trzy do czterech dni, nie należy podawać im zbyt wiele. Z kolei chomiki domowe nie uwierzą, że nie muszą jeść. Zamiast tego należy częściej podawać im pokarm w małych porcjach. W ten sposób zapewnisz chomikowi odpowiednią dietę, nie doprowadzając do jego nadwagi. Ponadto chomiki z nadwagą mogą zachorować, dlatego należy zachować szczególną ostrożność przy podawaniu im pokarmu.

Powinieneś także sprawdzać ilość cukru i soli. Cukier i sól powodują wiele problemów zdrowotnych u ludzi, a chomiki nie powinny spożywać ich w dużych ilościach. Jeśli karmisz chomika świeżym pokarmem, upewnij się, że nie zawiera on ukrytego cukru lub soli. Nagła zmiana diety może wywołać u chomika stres, a nawet moczenie ogona.

Innym ważnym aspektem przestrzegania diety chomika jest częstotliwość posiłków. Świeże owoce i warzywa powinny być podawane regularnie. Pamiętaj, aby nie podawać chomikowi zbyt dużej ilości jedzenia na raz – wystarczy odrobina, którą chomik będzie mógł schrupać. Staraj się jednak nie podawać chomikowi pokarmów, które nie są dla niego odpowiednie. Jeśli nie masz pewności co do konkretnego pokarmu, zawsze możesz skonsultować się z lekarzem weterynarii.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *