Masz pytania? Zadzwoń lub napisz do nas - tel.: 531470548 | email: StrefaKarmy@gmail.com

do kasy suma: 0,00 zł
7 największych mitów na temat karmy dla psów 0
7 największych mitów na temat karmy dla psów

7 największych mitów na temat karmy dla psów

 

W internecie znajdziemy mnóstwo wskazówek i faktów na temat karmy dla psów. Można znaleźć również wiele mitów, które sieją ogrom dezinformacji albo szkodzą opinii innych produktów lub próbują na siłę udowodnić swoje rację, dla własnych interesów. Chce wam przedstawić 7 najbardziej powielanych mitów na temat karm dla psów, które możemy znaleźć w internecie i ,,prawdy’’ kryjące się za nimi.

Mit 1 na temat karmy dla psów: ,,Nigdy nie karm psów wieprzowiną!’’

 W pierwszej chwili czytając te artykuły, w których ludzie odradzają zakup suchej karmy, zawierającej wieprzowinę, byłem strasznie zażenowany. W myśl tamtego artykułu, autor stwierdził, że wieprzowina posiada bardzo wysoką zawartość tłuszczu, która powoduje zapalenie trzustki u psów co oczywiście jest nieprawdą. Porównując mięso wołowe oraz mięso wieprzowe nawet w prostym kalkulatorze kalorii, który wyświetla również wartości odżywcze, można zobaczyć, że w mięsie wieprzowym jest ponad 3x mniej tłuszczu niż w wołowym (a wołowiny nie odradzają ze względu na tłuszcz, ciekawe 😊). W dalszej części tegoż artykułu był napisany tajemniczy składnik, którego autor nie przedstawił, a podobno jest toksyczny dla wątroby psa, że świnie jedzą obrzydliwe rzeczy, w tym robaki oraz, że mięso wieprzowe jest trudne do zdobycia (no bo przecież o ironio dziczyzna, jeleń czy kangur jest łatwiej zdobyć niż mięso wieprzowe 😉). Jedyną prawdą jaką tam znalazłem to jest, możliwość wystąpienia włośnicy w surowej wieprzowiny, z czym się oczywiście zgadzam. Ale warto dodać, że, wieprzowina w karmach suchych dla psów jest odpowiednio przygotowana i suszona, tak by nic nie zaszkodziło naszym pupilom.

 

Mit nr 2 dotyczący karmy dla psów: ,,Jagnięcina jest hipoalergiczna’’.

 Nie ma mięs, które alergizują mniej a drugie bardziej. Jagnięcina w karmach hipoalergicznych była stosowana dlatego że było to mięso, którego psy nie jadły nigdy wcześniej, i jest bardzo mało prawdopodobne, aby rozwinęły się alergie pokarmowe. W dzisiejszych czasach znajdziemy już wielu właścicieli, którzy karmią swoje psy jagnięciną i producenci musieli bardziej egzotyczne mięska dla psich alergików takich jak kaczki, jelenie, dziki czy nawet wspomniane wcześniej kangury.

Mit nr 3 dotyczący karmy dla psów: ,, Diety wysokobiałkowe powodują niewydolność nerek’’.

 Prawdopodobnie ten mit wziął się z tego powodu, że wysoki poziom białka w przeszłości był niewskazany u psów, które posiadały niewydolność nerek. W przypadku niewydolności nerek mocznik, który jest produktem ubocznym podczas metabolizmu białek, gromadzi się we krwi, powodując mdłości u psa. Dlatego azot mocznikowy we krwi jest używany jako jeden z wskaźników pokazujących funkcjonowanie nerek. Co prawda zmniejszenie białka w diecie psa może na zmniejszyć chwilowo azot mocznikowy, ale jeśli poziom białka będzie zbyt niski, to organizm zacznie korzystać z własnego źródła białka, czyli mięśni, powodując przy tym więcej szkód.

W rzeczywistości toczą się ogromne spory wokół tego, czy ograniczanie białka jest sposobem dla psów z chorobą nerek, a badania nie potwierdzają tego jak jest naprawdę. Wśród internautów, jeśli chodzi o opinie w zakresie diet niskobiałkowych jako środek ostrożności, korzystanie z tego sposobu jest bardzo niskie. Można zacząć od przyjrzenia się w takich sytuacjach ludziom, którzy stosują diety wysokobiałkowe. Na przykład kulturyści mają dietę bardzo wysokobiałkową ponieważ są bardzo aktywni fizycznie i nie posiadają problemów związanych z białkiem.

Nie ma zgody co do idealnego poziomu białka dla naszego psa ale najważniejsze jest to, aby karmić naszego psa białkiem wysokiej jakości i twój pies na pewno będzie czuł się dobrze😊.

Mit nr 4 na temat karmy dla psów: ,,Mięso jest bardziej pożywne niż mączka mięsna’’

 Często porównujemy składy różnych karm i zastanawiamy się czy wybrać tę z mięsem, czy z mączką mięsną? Przeważnie wybieramy te pierwsze, natomiast mączki mięsne posiadają więcej składników odżywczych. Składniki w składzie karm pojawiają się w porządku od największej do najmniejszej ilości (wg. Wagi). Warto zaznaczyć, że ta waga obejmuje wodę w składniku. Czyli jeśli widzimy mięso z kurczaka na liście składników, oznacza, że jest tam nieprzetworzony kurczak z wodą. Mączką z kurczaka będzie oznaczała samo mięso z usuniętą wodą i tłuszczem. Waży mniej niż samo mięso z kurczaka, ale w rzeczywistości zawiera wyższy procent białka.

Mit nr 5 na temat karmy dla psów: ,,Zboża, soja oraz kukurydza, są szkodliwe dla psów’’.

 Niektórzy właściciele psów obwiniają zboża za alergie i prawdopodobnie mają racje, ponieważ niektóre psy mogą być uczulone na niektóre zboża, tak samo jak na mięsa oraz inne składniki. Pragnę tutaj zaznaczyć, że dla większości psów zboża są w porządku i zwykle zawierają więcej składników odżywczych niż składniki zastępcze stosowane w dietach bezzbożowych. Warto również powiedzieć, że Amerykańska organizacja FDA ( Food and Drugs Administration) bada powiązania pomiędzy dietą bezzbożową a chorobami serca u psów.

Mit nr 6 na temat karmy dla psów: ,, Nakarm psa surowymi jajkami, aby uzyskał lśniącą sierść’’.

 Od wielu lat krążą takie przekonania, ale nie ma żadnych badań które by to potwierdziło. Pomysł jednak nie jest jednak bezsensu. Jajka zawierają bardzo dużo białka, tłuszczu i witamin, które są niezbędne do wzrostu włosów i dla zdrowia skóry. Jedną z tych witamin jest biotyna, która jest ważna dla wzrostu komórek i metabolizmu kwasów tłuszczowych. Biotyna wśród ludzi jest stosowana na poprawienie kondycji włosów, choć może to wynikać z tego faktu, że mogą posiadać niedobory tejże biotyny. Wykazano jednak, że diety dla psów bogate w tłuszcze powodują bardziej błyszczącą i bardziej miękką sierść u psów i efekt jest pewny.

Jeśli chodzi o karmienie psów surowym jajkiem, to prawdą jest, że gotowanie usunie awidynę z białka, ale wiele osób uważa, że niszczy ona również witaminy. Oczywiście do tego wszystkiego dochodzą spory na temat surowych jaj i salmonelli. Wielu psich dietetyków czy też weterynarzy przestrzega przed karmieniem surowymi jajkami, a ,,psi przyrodnicy’’ popierają to karmienie surowymi jajkami, wskazując na lisy czy kojoty, które wychowywały się blisko kurników i wcale ich nie gotowały. Przypuszczam, że również mieli błyszczącą sierść 😊.

W gruncie rzeczy, jajko jest dobrym źródłem białka i innych składników odżywczych, ale nie jest najlepszą opcją jeśli chodzi dietę promującą lśniącą sierść.

Mit nr 7 na temat karmy dla psów: ,, Psy nie lubią różnorodności’’.

  To który z producentów wypromował karmę i tak stwierdziła, mogła tak sądzić. Wszystko zależy od kwestii wychowania naszego psa. Psy, które są wychowywane w na diecie, która nie jest zróżnicowana, wolą ją utrzymać i nie będą akceptować z uśmiechem nowych pokarmów. Psy za to wychowane w dietach zróżnicowanych, będą preferowały próbowania nowych pokarmów i smaków. Z żywieniowego punktu widzenia, nasz pupil potrzebuje składników odżywczych, którego brakuje w jego obecnej diecie.

 

A wy jakie mity na temat karm dla psów słyszeliście? Podzielcie się z nimi w komentarzu

Pozdrawiam serdecznie ;)

DŚ.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy od home.pl